Soru: TPR verdiği hizmet karşılığında ücretlendirmeyi ne şekilde yapmaktadır?
 
Cevap: TPR müşterilerinden gayrimenkul danışmanlığı konusunda herhangi bir ücret talep etmez, bu hizmete ilişkin tüm gelirini satışına aracılık ettiği taşınmazın sahibinden alır. Diğer hizmetlere ilişkin bedel ise Vatandaşlık danışmanlık hizmetleri için ……. USD, yerleşim danışmanlığı için ……..USD, kiralama takip ve danışmanlığı için ise 1 kira bedelidir. 
 
 
Soru: TPR tarafından önerilen projeler alıcılar için risk taşır mı?
 
Cevap: TPR müşterilerine sunduğu projelerin tümü Türkiye’nin ya da bölgenin önde gelen inşaat firmalarına aittir bu sebeple müşteri hiç bir sıkıntı ile karşılaşmaz. Ayrıca TPR müşterilerine satın alma işleminden sonra bitime 6 ay kalmış gayrimenkul projelerini önerir.
 
 
Soru: TPR neden sadece 8 ile de bulunan taşınmazları müşterilerine önermektedir.
 
Cevap: TPR müşterinin prim yapan yerlerden karlı yatırım yapmalarını ve eğer yaşamayı düşünürlerse rahat edebilecekleri lokasyon da olmalarını amaçlar. TPR tarafından seçilen bu 8 ilde (İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Muğla (Bodrum, Marmaris), Ankara) tüm bunları sağlayan iller olarak değerlendirilmektedir. Bu sebeple yalnız bu iller üzerinde portföy oluşturularak müşterilerine sunmaktadır. 
 
 
Soru: Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı kazanmak için konut almak mı gerekir?
 
Cevap: Taşınmazın konut olmasına ilişkin bir zorunluluk yoktur, arsa, is yeri, tarla, bahçe olabilir de olabilir. Fakat arsa veya tarla olması durumunda gerekli ön izinlerin alınması ve bu alanın tasarrufuna ilişkin bir proje sunulması ve projenin de 2 sene içerisinde tamamlanması gerekmektedir. 
 
 
Soru: 250.000 USD sınırı tek taşınmaz için mi geçerlidir? Yoksa bir kişinin toplam aldığı taşınmazların değeri mi bu tutarı bulmalıdır?
 
Cevap: Tek taşınmazın değeri 250.000 USD olabileceği gibi birden fazla taşınmazın değeri toplamı da 250.000 USD olabilir. 
 
 
Soru: Alınan bu gayrimenkulden kimlere vatandaşlık hakkı doğar? 
 
Cevap: Gayrimenkulü satın alan yabancı kişi, eşi ve 18 yaşını geçmemiş çocukları, milli güvenlik ve kamu düzeni bakımından engel teşkil edecek bir halleri bulunmamak kaydıyla Cumhurbaşkanı kararıyla Türk vatandaşlığını kazanabilir.
 
 
Soru: Taşınmaz alımı sonrası yapılan vatandaşlık başvuruları ne kadar zamanda sonuçlanır?
 
Cevap: Gayrimenkul alımı yada yatırım yoluyla Türk vatandaşlığını kazanılmasıyla ilgili resmi bir süre olmamakla birlikte, genel itibariyle da 3 ila 6 ay arasında sonuçlanmaktadır.